
З першого дня повномасштабної війни волонтери і бізнес об’єдналися та працюють задля Перемоги України. Все більше грань між поняттям «волонтер» та «підприємець» стирається, адже люди незалежно від рівня статків продовжують робити все можливе для того, щоб підтримати українських захисників. «Фундамент» розповідає про бізнес, який допомагає наближати Перемогу України. Пропонуємо до читання першу частину матеріалу про полтавських підприємців.
Коли 24 лютого 2022 року Україна прокинулась в умовах повномасштабного воєнного вторгнення, бізнес не залишився осторонь.Підприємці допомагали і допомагають зараз захисникам України. Як це відбувається у Полтаві, читайте у нашому матеріалі.
Асоціація бізнесу діє лише у співпраці з військовими та використовує їх рекомендації
− Розмови про варіанти «якщо буде війна» були ще до початку вторгнення. Ми спілкувалися з військовими і обговорювали їхні можливі потреби, − згадує Ірина Бессарабова, очільниця Полтавської Асоціація Бізнесу (далі − ПАБ). − Але 24 лютого став для всіх днем шоку. Ніхто не знав, як саме це відбуватиметься і що зараз у пріоритеті. Спочатку конкретної інформації було мало. Розуміли два аспекти: треба діяти швидко; діяти лише у співпраці з військовими. Так і почали.
Ірина Бессарабова зауважила, що з перших годин роботи і до сьогодні приділяє особливу увагу безпеці. За її словами, ПАБ діє, спираючись на рекомендації військових: ретельно перевіряє інформацію; основні дані передає лише в безпосередньому спілкуванні; усі запити та звернення зводять через єдиний офіційний номер телефону.

– Інформація про потреби в перші години і дні «сипалася» постійно, – розповіла Ірина Бессарабова, очільниця ПАБу. – Просили захисне спорядження, буржуйки (пам’ятаємо, це ж був лютий, стояли морози), медикаменти, техніку, транспорт, паливо тощо. Наразі більшість актуальних потреб військових задовольняються державою, а підприємці продовжують закривати точкові потреби. Наприклад, нещодавно для однієї військової частини підприємці купили електрогенератори, а для військового шпиталю – пральні машини та холодильник.
Ірина Бессарабова зауважила, що точну суму, на яку ПАБ, організував допомогу захисникам України, підрахувати складно. Тільки за перший місяць активних бойових дій на картку збору коштів надійшло понад 1000 переказів на загальну суму більше 1 мільйона гривень.

Полтавська кав’ярня годує військових та продає сувеніри, щоб зібрати кошти на потреби ЗСУ
− Я, чесно кажучи, не дуже пам’ятаю 24 лютого, – розповіла Наталя Татару, керуюча кав’ярнею «Кавун». – Ми всі були у сильному шоці. Та наша команда все одно зібралася, щоб прийняти рішення − що ми будемо робити і як ми будемо робити. Треба було нагодувати військових, і вже з 25 лютого ми повноцінно працюємо у цьому напрямку.
За словами Наталі Татару, не лише бізнес, а й всі люди піднялися на захист України. У цьому прагненні Перемоги вона не виділяє полтавський бізнес як щось окреме від суспільства.
Першою під потреби військових обладнали кухню у кав’ярні «Шапіто», розповіла Наталя Татару. Згадує, довелося не лише докупити м’ясо, якісь крупи, а й шукати каструлю, бо там був кондитерський відділ з іншим набором посуду.
– Готову гарячу їжу повезли на блокпости. Тоді почали збирати інформацію: питали знайомих, читали міські чати у месенджерах і соцмережах. Дуже допомагала Катерина Бабіч (депутатка Полтавської міської ради – прим.авт). Ми приєдналися до громадського руху «Оборона Полтави», де я координую кластер «Харчування». Через деякий час ми вже знали, які у нас потреби на день, які витрати, хто який обсяг роботи може виконати. Нас дуже надихала, морально підтримувала допомога полтавців, які приносили продукти чи іншу допомогу, – розповіла Наталя.
Говорить, роботу налагодили так, що змогли допомагати не лише ЗСУ, теробороні та Нацполіції, а й вимушеним переселенцям і просто нужденним людям, які зверталися.
− Я не зустрічала байдужих людей у ситуації, коли в Україні війна, коли страждають і гинуть люди. Навпаки − всі, кого я знаю, якось залучені в підтримці України, ЗСУ, переселенців, щоб прискорити Перемогу, на яку ми чекаємо. І цей шлях ми маємо пройти разом.
Харчування − це важливий, але не єдиний напрямок роботи, у якому задіяна команда «Кавуна».
У кав’ярні продаються тематичні сувеніри: стікерпаки, значки, наліпки. За словами Наталі Татару, два тижні тому вже було продано таких сувенірів на суму близько 50 тисяч гривень. Ці кошти рух «Оборона Полтави» передала військовим.
Магазин іграшок почав пригощати військових безкоштовною кавою
Невеликий магазин дитячих іграшок у Полтаві «Мандарин» має віконце для кави на виніс. Щоранку сюди заглядають захисники України з різних структур − ЗСУ, ТрО, Нацполіція, медики. Тут їх пригощають кавою безкоштовно.

− Ми з першого дня вирішили допомагати захисникам, бо ми українці, любимо Україну і хочемо зробити максимальний внесок у Перемогу, − розповідає Наталія, менеджерка магазину. − З усіх захисників найчастіше до нас приходить поліція.

Безкоштовна кава − не єдина форма підтримки військових у «Мандарині». У магазині діє пункт збору матеріалів для окопних свічок. Для їх виготовлення необхідні консервні банки відповідної форми, картон та багато воску. Тож зібрані матеріали адміністрація закладу передає волонтерам для виготовлення свічок.
Потім готові вироби передають військовим. Чому окопні свічки важливі? Кожна свічка горить понад 8 годин, що дає можливість зігріти воду, приготувати їжу чи просто зігріти руки.
У Полтаві діє Мистецький штаб: зібрали майже 80 тисяч гривень
Полтавські представники мистецтва також роблять свій внесок. Творчу енергію полтавських митців різних напрямків акумулюють у Мистецькому штабі − проєкті ТРЦ «Київ». Концерти та інші творчі зустрічі проходять в АРТСІТІ, яке знаходиться на третьому поверсі ТРЦ. Типовим вхідним квитком на захід є купюра будь-якого номіналу.

− Ми вже провели 20 заходів (розмова журналіста відбулася 23 травня 2022 року – прим.авт), і плануємо продовжувати аж до повної Перемоги, − розповіла Надія Коновалова, очільниця відділу маркетингу та реклами ТРЦ «Київ». − Готувати художню програму нам допомагає творча спільнота Полтави: художники, музиканти, поети, співаки та інші талановиті люди. З нами вже співпрацюють близько 300 митців. Переважна більшість з них − місцеві, але є і представники району, а також внутрішньо переміщені особи.

За словами Надії Коновалової, уже вдалося зібрати 78 тисяч 724 гривні. Переважну більшість цієї суми направили на рахунок ЗСУ, але окремі артисти, серед них гурт «Царство Шута», збирали адресну допомогу конкретним збройним формуванням.
Як волонтери змінюють бізнес
Іноді волонтерам вдається переконати бізнес змінити напрямок діяльності. Таку історію розповів полтавський резервіст Павло Добровольський. Чекаючи своєї черги мобілізації, чоловік почав збирати необхідне екіпірування для служби. Так він виявив проблему відсутності необхідних речей у вільному доступі, а те, що було − або надто дороге, або неякісне.
Тоді Павло почав шукати контакти на швейних фабриках Полтавщини, але не знайшов тих, хто хотіли співпрацювати з волонтером. Врешті-решт, необхідні контакти знайшлися у місті Дніпро. Контактом виявилась ФОП Матлашевська, яка займалась жіночою білизною.
− Раніше у цьому цеху шили жіночу білизну, − розповідає Павло Добровольский. − Але після повномасштабного вторгнення попит на таку продукцію сильно впав. Насправді, вони й самі шукали ідею, як продовжити працювати і принести користь Україні. Тому після недовгих перемовин мені вдалося переконати їх змінити профіль роботи.
Тепер, за словами Павла Добровольського, продукцією ФОП Матлашевської користуються військовослужбовці формувань Нацгвардії, ЗСУ і тероборони. Ці формування несуть службу не лише на Полтавщині, а й у північних областях України.

Бізнес допомагає – чи достатньо цього?
Тривалу війну виграє ефективність, переконана Ірина Бессарабова, керівниця ПАБу.
– Щоб швидше досягти перемоги України (а ми знаємо, що вона неодмінно буде), потрібна організованість роботи й у тилу, і на фронті. Зараз ми бачимо більше постачань для фронту з-за кордону. Та є багато потреб, які ми можемо задовольняти своїми силами. І, наприклад, виготовляючи необхідне спорядження тут, в Україні, тим самим забезпечуємо роботу підприємств і пришвидшуємо процес постачання. Головне в процесі допомоги – регулярність. Бо нікого не здивую, якщо скажу про війну як про «марафон». ЗСУ потребує системної, регулярної допомоги, щоб дійти до фінішу у цьому жахливому «марафоні».
Ще одна важлива річ для ефективності допомоги – комунікації із волонтерами, переконана Наталя Татару, керуюча «Кавуном».
− У Полтаві багато організацій, які системно і з перших днів допомагають українським військовим, − радить Наталя Татару. − Тому тим, хто хочуть активніше допомагати захисникам, немає потреби створювати щось нове. Найпростіше − зверніться до волонтерів, які вже налагодили зв’язки. Так ви уникнете дублювання та забезпечите найшвидше отримання допомоги адресатами.
Від редакції: розповідаємо про бізнес, який вкладає свої ресурси у підтримку економіки нашої держави та допомагає ЗСУ боронити Україну. Вважаємо, вклад бізнесу варто висвітлювати, бо це джерело натхнення та приклад для інших. Ми переконані, важлива розповідь про кожну вкладену у Перемогу України гривню. Бо це – про згуртованість, єдність нашої країни!
Фото – Богдана Андрєєва, Павла Добровольського, Геннадія Рагуліна.
Автор: Богдан Андрєєв