
Дві полтавки організували блокування польсько-білоруського кордону, аби до росії та Білорусі з Євросоюзу не потрапляли підсанкційні товари. Як дві волонтерки згуртували біля себе активістів та зробили всесвітній розголос – читайте у матеріалі далі.
Полтавки Ірина Земляна та Наталка Панченко протягом кількох днів проводили у Польщі, на прикордонному пункті Кукурики-Козловичі акцію блокування польсько-білоруського кордону. Вимога активісток, до яких долучилися кілька десятків інших місцевих активісток та активістів – заборонити в’їзд фур із санкційними товарами до росії та Білорусі.
В чому проблема
Через прикордонний пункт Кукурики-Козловичі у Польщі, розповідає Ірина Земляна, проходить дорога, якою російські та білоруські вантажівки, попри введені ЄС санкції, везуть до росії заборонені товари.

Нагадаємо, через напад росії на Україну 24 лютого, Європейський Союз (а також практично весь світ) затвердив пакет санкцій проти російських фізичних і юридичних осіб, а також окремих секторів економіки Російської Федерації. Своїм рішенням Рада ЄС встановила заборонити будь-які операції з певними державними підприємствами рф. Попри санкції, товари в росію продовжують ввозити через польсько-білоруський кордон. Тому активісти з Полтави вирішили боротися проти цього та уже кілька днів поспіль блокують кордон.

– Варто зауважити, це не проблема Польщі, тому що це кордон не з Польщею, а з Євросоюзом. Тому критично важливо, щоб Євросоюз прийняв рішення закрити цей кордон, – вважає Ірина Земляна.
Водії вантажівок погрожували мітингувальникам, поліція відтіснила активістів
Як розповіла Ірина Земляна, водії фур ображали активістів, зізнавалися, що підтримують війну в Україні.
– Коли тривала третя доба блокади польсько-білоруського кордону, ми бачили, як росіяни малювали Z на своїх фурах. Вони погрожували нас давити. Кажуть, що підтримують війну і ненавидять українців. Поліція тоді озброялася автоматами і боїться, що не зможе забезпечити нам безпеку, – так Ірина Земляна розповідає про перші дні акції протесту проти руху машин на польсько-білоруському кордоні.

Тоді поліція відтіснила активістів і вантажівкам дозволили рух. Їх, як розповіла Земляна, було дуже багато,черга машин утворилася на 40 кілометрах.

Що далі
– Ми призупинили нашу акцію протесту на польсько-білоруському кордоні. Поліція відштовхнула активістів, оточола в кільце та почала випускати фури. Черга була близько 40 кілометрів, тому вони вирішили відновити рух транспорту. Польща виступає за розрив торговельних відносин з російськими терористами, з іншого боку немає спільного рішення ЄС з цього приводу. Треба допомогти ЄС дорости до цього рішення, – говорила Ірина Земляна у своєму зверненні по завершенні акції.
Після цього активістки вирішили активізувати сили та через соціальну мережу Фейсбук оголосили мобілізацію активістів, щоб повністю заблокувати рух російських та білоруських машин і не дати їм змоги завозити товар в росію. Як розповідала у своїх стрімах з місця події Ірина Земляна, деякі машини перевозили, як їм вдалося дізнатися, мартіні, медикаменти.
– Ми оголошуємо мобілізацію по блокуванню польсько-білоруського 19 березня. Ми повністю перекриємо проїзд фур до росії та Білорусі. Нас має бути багато, щоб поліція нас «не знесла», як минулого разу, – звернулася Ірина Земляна та додала, що діятимуть безкоштовні автобуси для бажаючих долучитися до блокування польсько-білоруського кордону.
– Нам вдалося створити блокаду, протриматися три дні. За цей час утворилася черга із вантажівок понад сорок кілометрів. Вантаж не мав змоги потрапляти на територію Білорусі та російської федерації. Але потім, оскільки нас було небагато, поліція відтиснула всіх протестувальників і почала пропускати фури, – розповідає Наталка Панченко, співорганізаторка блокування кордону. – Та ми сказали, що блокувати кордон не припинемо. Тому у суботу, 19 березня, ми з новими силами плануємо повернутися до блокування. Будемо робити тотальну блокаду польсько-білоруського кордону.

Що ж дала уже зараз блокада кордону, організована двома полтавками? Як розповіла Наталка Панченко, за перші дні утворилася 22-кілометрова черга машин, яка згодом збільшилася вдвічі. Активістки домоглися того, що речник польського уряду Пьотр Мюллер виступив із офіційною заявою щодо ситуації, у європейських ЗМІ виник резонанс, а проблема вийшла у публічну площину Євросоюзу.
Фото: зі сторінки Ірини Земляної та Наталки Панченко у соціальній мережі Фейсбук
Автор: Надія Кучер