
Хочете, щоб було добре і комфортно – потурбуйтеся про це самі. Все частіше у громадах, містах люди об’єднуються заради справ на розвиток. Наприклад, в Україні діють загальнонаціональні платформи, які допомагають втілювати різні проєкти, такі як от «Спільнокошт». Полтава не стоїть осторонь і намагається створювати пул небайдужих та розвивати місто, не чекаючи цього від місцевої влади. Як це працює та чого уже досягли – дізнався «Фундамент».
Краудфандинг по-полтавському – які результати
Громадське фінансування, краудфандинг, тобто «фінансування громадою» — це співпраця людей, які добровільно об’єднують свої гроші чи інші ресурси разом, як правило через інтернет, аби підтримати зусилля інших людей або організацій.
Це доволі популярний зараз спосіб зібрати кошти на реалізацію того чи іншого проекту. Можна «нагуглити» кілька великих всеукраїнських платформ, на яких можна зібрати кошти на реалізацію своїх ідей. А що ж у Полтаві?
У нашому місті краудфандингова платформа діє на сайті новин «Зміст».

Це видання позиціонує себе як платформу «для активних полтавців, не байдужих до долі рідного міста». За мету своєї роботи на «Змісті» визначили, що залучатимуть громадськість «до участі в суспільному житті міста та налагодити комунікацію влади, бізнесу та громади» та даватимуть полтавцям «інструменти для успішної співпраці та впровадження позитивних змін у місті».
Як повідомив у коментарі «Зміст», всього реалізували проєктів — 51. Зібрали кошти й реалізували — 34, триває збір — 6. А не зібрали кошти/відкликали автори — 11 проєктів. Загалом краудфандингова платформа на «Змісті» допомогла зібрати для розвитку Полтави 909 тисяч гривень.
Станом на зараз у місті через платформу збору коштів планують зібрати необхідну суму на створення аудіокниги та друк оновленого видання про Лева Вайнгорта «Провінційний архітектор». Взяти участь у зборі дуже просто: потрібно перейти за посиланням, натиснути кнопку «Підтримати», вказати суму, ім’я та реквізити банківської карти. Кожна пожертва фіксується на сайті та у платіжній системі краудплатформи Wayforpay.

Крім цього, до збору коштів долучився бізнес: у міському кафе «Чічіков» можна скуштувати «Сніданок Вайнгорта», а вартість страви (98 гривень) перерахують на реалізацію ініціативи.
Містохаб – як і чому полтавці вкладають власні кошти
З минулого року у Полтаві заявила про себе громадська ініціатива Містохаб. Це перший проєкт імпакт-інвестицій в Полтаві, 80 % з прибутку якого спрямовано на реалізацію мікропроєктів містян, побудову взаємодії між різними секторами діяльності, результатом якої є соціальні зміни у середовищі міста. За мету організатори взяли реалізацію потенціалу міста задля його економічного зростання, формування культури мислення та розвитку відповідального громадянського суспільства.
Хто і навіщо створив Містохаб? Це проєкт із розвитку громадського, культурного та бізнесового середовища Полтави. Аналогів у місті такому об’єднанню досі ще не було. За своєю суттю це – центр соціальних ініціатив та креативу, місце народження нових ідей, реалізації неформального навчання, майстер-класів, бізнес-проєктів. Розміщується Містохаб в історичній будівлі в центрі міста — на вул. Спаській, 10. Цю будівлю активісти відремонтували та проводять у ній різні івенти. Кілька років тому історичну будівлю за фінансової підтримки полтавських підприємців купила ГО «Полтавський батальйон небайдужих», якою займаються Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір Бубнюк та Наталія Гранчак, керівниця Полтавського батальйону небайдужих. Після пропозиції від ГО «Містохаб» долучилися до проєкту і віддали пам’ятку у практично безкоштовну оренду. Приміщення 167, 4 метрів квадратних надає Полтавська Єпархія за символічні 1 грн на місяць. Термін оренди – 10 років.
Один із наймасштабніших заходів який провів Містохаб минулого року – конференція на тему корпоративно-соціальної відповідальністі. Що відбувалося: полтавські компанії, що задають тренди у веденні бізнесу, інвестують у місто в якому розвиваються, людей, що працюють у них та сферу своєї діяльності, ділилися досвідом про підтримку спорту, облаштування парків та скверів; співпрацю з громадськими та благодійними організаціями; розвиток молоді та бізнесу, спонсорство в чемпіонатах та всеукраїнських змаганнях; турботу про екологію, проведення екоівентів; підтримку гендерної рівності; загалом про інвестування у розвиток Полтави.
Серед ініціатив, які втілює Містохаб – розвиток у Полтаві бігової культури. Наприклад, днями провели однойменний нетворкінг на тему «Полтава бігова. Розвиток бігової культури».
Найгучніший поки що проєкт Містохабу – «Спаський двіж. Люди. Речі. Їжа». Це ярмарок на вулиці, на якому популяризують все полтавське і таким чином розвивають місто загалом. На заході можна придбати сувеніри, листівки, харчові продукти, квіти, постіль, меблі.

Проєкт Містохаб реалізовують за фінансової підтримки спільноти імпакт інвесторів, European Endowment for Democracy та Zagoriy Foundation. Долучитися можуть усі, хто цього бажає. Містохаб некомерційний проєкт і інвестиції безповоротні. Полтавці, які вкладуть кошти, не отримуватимуть прибутків від його діяльності у грошовому еквіваленті. Головна вигода від діяльності – зміни в місті.
Містохаб прозвітував за півроку своєї діяльності. Як повідомили в організації, для повноцінної реалізації ідей уже зібрали 46,450 доларів. Залишилося зібрати 73,550 доларів. Загалом потрібно 120 000 доларів.
Полтавська асоціація бізнесу створила освітні курси для молоді та розвиває культуру у місті
Найгучніший реалізований проєкт ПАБу за минулий рік – форум «PRO СИНТЕЗ бізнес». Це був перший у Полтаві форум, створений бізнесом для бізнесу. Його організатори планують зробити постійним, як інформаційну платформу для обміну досвідом та пошуку нових ідей для представників бізнесу з усієї України.

На форумі спікери-практики ділилися своїм досвідом та ідеями. ПАБ привіз у Полтаву провідних бізнес-експертів, чого у місті не робили до цього: «MOZGI GROUP», «Tkachenko & Myroniuk Marketing Agency», «Перформія Україна», «HEAD Group» в Україні, «1+1 media», «Porcelain Medical Group», «Київстар». Полтавські підприємці могли перейняти досвід, як будувати бізнес з елементами соціальної відповідальності.
У своїй діяльності ПАБ робить акцент не лише на згуртованість бізнесу заради розвитку міста, а і займається освітою молоді. Кілька років поспіль організовує соціальний проєкт з навчання – курси PRO: освіта. До речі, навчання платне, коштує тисячу гривень, яке ці кошти спрямовують на реалізацію суспільно-корисних проєктів, які розроблять самі ж випускники PRO:освіти.
Як це працює? Курси мають бізнесову тематику – про економіку, менеджмент, маркетинг. Курси передбачені для школярів 8, 9 або 10 класу, які люблять навчатися і здобувати нові знання. Для участі в старті курсів, дату яких оголошують і потрібно слідкувати за оголошеннями на сайті, який ми вказали вище, потрібно реєструватися. Обрати потрібний курс і отримувати знання від провідних бізнесменів та організаторів різноманітних заходів у місті.
Чому ще діяльність ПАБу цікава? Підтримкою та розвитком культури у Полтаві. Існує думка, що культура мало цікавить бізнес – полтавські підприємці ламають цей стереотип. Тут усіляко підтримують культурні ініціативи та реалізовують власні. Наприклад, у Полтаві діє в партнерстві з ПАБом дискусійний клуб «Сентенція». Клуб організовує культурні презентації, зустрічі. Крім цього, впроваджують у місті культуру вшанування філософа Григорія Сковороди. Наприклад, минулого року Полтава стала першим містом, де створили «балакучі стаканчики» Speaking Cups. І це був перший соціальний проєкт всеукраїнського рівня, започаткований в Полтаві. Як це працює: на стаканчиках (загалом на предметах повсякденного вжитку) поширюють зображення та цитати відомих українців. Для старту обрали паперові стаканчики, на них – цитати Григорія Сковороди, а сам філософ зображений у образі хіпстера, сучасного інтелектуала з незалежним мисленням. Таким чином звичайні стаканчики перетворюються на арт-об’єкти, а в підсумку полтавці популяризують культуру.

А вже цього місяця планують поєднати мистецтво і бізнес та провести «Музичний вечір cheese and wine». Це буде, за задумом організаторів, вечір дегустації сиру і вина та обговорення нових соціальних проектів, колаборацій й ідей для культурного розвитку Полтави. Захід відбудеться у Полтавській обласній філармонії і не без популяризації Григорія Сковороди. Ось як рекламують бізнесово-мистецький захід:

– Якби Григорій Саввич ходив на сучасні вечірки XXI століття — то виключно на дегустацію вина та сиру й обговорення розвитку культури! Хочеш зустрітися із вічним філософом й розвивати СВОЄ місто — welcomе to «Музичний вечір cheese and wine»! Саввич обожнював токайські вина та сир пармезан! Тому спіймай філософа та озвуч свої ідеї для розвитку Полтави з келихом білого сухого, – йдеться у анонсі.
«Фундамент» зібрав найгучніші ініціативи, які створили у Полтаві. Вони різні, але мають одну спільну мету – допомагати місту ставати кращим, розвиватися, не сподіваючись на залученість влади. Ми ж продовжуємо слідкувати за цими громадськими ініціативами та за тим, як у Полтаві зароджується все більше ідей, що рухають місто вгору.
Автор: Надія Кучер