
Фото з сайту encrypted-tbn0.gstatic.com
“Фундамент” зробив огляд як у Полтаві під час війни організовують культурні заходи для переселенців та як дозвілля допомагає впоратися із викликами війни.
Полтава другий рік повномасштабного російського вторгнення у нашу країну тримає марку тилового регіону. Зокрема, у місті постійно організовують різноманітні заходи для переселенців – дорослих і дітей, щоб підтримати їх, розважити. А також на деяких культурних заходах волонтери проводять збори коштів на потреби ЗСУ.
Плашка На сайті Полтавської ОВА є тематичний довідник, на якому зібрали інформацію, що може знадобитися переселенцям.
Минулого місяця У Полтаві відкрили Всеукраїнський пункт об’єднання для переселенців. ГО «ВПО України» створила хаб для підтримки внутрішньо переміщених осіб, які переїжджають в інші міста, щоб почати нове життя. Засновники громадського об’єднання – переселенці з Луганська та Донецька з 2014 року. У пункті об’єднання люди зможуть отримати юридичну, психологічну, медичну допомогу. Також внутрішньо переміщеним особам допомагатимуть працевлаштовуватися у новому місті, вирішувати житлові питання, оформлювати необхідні документи та соцдопомогу. Про це розповів
Максим Ткаченко, один із співзасновників хабу для пересленців. У хабі також можна буде отримати актуальну інформацію про дозвілля у місті.
- Адреса хабу: м. Полтава, вул.Соборності, 14. Режим роботи: з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 16.00.
На сайті Полтавської ОВА щотижня публікують перелік платних і безкоштовних культурного дозвілля для переселенців і жителів Полтавщини на цей тиждень. Таку традицію започаткували саме під час повномасштабної війни. Як повідомили “Фундаменту” у пресслужбі Полтавської ОВА, обласні театр ляльок, симфонічний оркестр і філармонія безплатно організовують вистави й концерти для переселенців та всіх охочих.
Наприклад, артисти Полтавської обласної філармонії влаштовують концерт для людей, які переїхали в місто через повномасштабну війну. Зокрема, виступи відбуваються у школах, де проживають переселенці. Подібні міні-турне влаштовують, за словами директора філармонії Олег Тищик, щоб підтримати людей, які опинилися у чужому для них місті.
- Детальну інформацію про час і місце, а також репертуар, можна дізнаватися за такими контактами: 050 730 59 48 (Полтавський театр ляльок), 066 855 90 99 (Полтавська обласна філармонія), 099 191 38 36 (Полтавський симфонічний оркестр).
У Центральній міській бібліотеці для переселенців, які проживають у Полтаві, проводять різноманітні майстер-класи. Приміром, майстер-клас з полтавського розпису проводила полтавська майстриня Лідія Орел, у рамках презентації творчої виставки з декоративного розпису «Барви квітів рукотворних».
Для переселенців діє центр дозвілля «Shelter Poltava»
Восени минулого року у Полтаві відкрився простір взаємодії та розвитку для ВПО «Shelter Poltava» – простір взаємодії та розвитку для ВПО. Це німецько-український проєкт, який реалізує ГО «Альянс розвитку» за підтримки німецьких партнерів «Schüler Helfen Leben» та «Peer leader International». SHELTER спрямований на забезпечення комунікації, допомоги, розвитку та інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Крім того, 20% місць на організованих заходах передбачено для місцевих мешканців. Як ж відбуваються заходи. Проводять консультації юриста, психолога, педіатра, заняття з української та англійської мови, з робототехніки. Організовують курси жіночої самооборони. Діє майстерня «RAZOM» по деревообробці для родин. Також відбуваються молодіжні лідерські семінари «Shelter Peer» для молоді 14-18 років. А ще – найрізноманітніші майстер-класи та розвиткові активності (кіноперегляди, лекції, екскурсії). Все це – безкоштовно. Крім того, у Полтаві для переселенців діє курс з психології з елементами йоги “Жива Я”, який проводить волонтерка та коучиня Ольга Гладченко. На заняттях жінки можуть медитувати та виконувати вправи з йоги.
Координує шелтер волонтерка Юлія Городчаніна. За її словами, «Шелтер Полтава» допомагає переселенцям налагодити спілкування, відвідати цікаві заходи, знайти можливості реалізувати себе.
- Контакти: тел. 099 420 1877, пошта: shelter.poltava@gmail.com, адреса: вул. Пушкіна, 77
Спаський Фест. Міський вуличний фестиваль для підтримки ЗСУ
Спаський Фест – це благодійний захід, який спрямовує кошти на підтримку Збройних Сил України. За 2022 рік вдалось провести 6 ярмарків та передати на благодійність 1,6 млн грн. Прибуток з цього заходу буде перераховано на закупівлю двох комплектів приладів нічного бачення PVS-14 KIT для підрозділу 116 окремої бригади територіальної оборони ЗСУ.

Цього року фестиваль відбудеться 3 та 4 червня. Що планують: фуд-корти, дитячу зону з аніматорами та майстер-класами, маркет локальних виробників та брендів, виступи діджеїв, зони для відпочинку, мистецький простір , фото-зони, творчі майстер-класи, розіграші подарунків, музичний концерт з гуртом Tember Blanche.
Полтавські музеї проводять безкоштовні екскурсії
Три обласні музеї – історико-культурний заповідник «Більськ», краєзнавчий музей імені Кричевського та національний музей-заповідник Миколи Гоголя проводили минулого року безкоштовні екскурсії та інші тематичні заходи для переселенців. Головна умова – продемонструвати посвідчення ВПО.
На початку травня цього року у Полтаві розпочався новий екскурсійний сезон, в рамках якого для переселенців продовжать влаштовуватимуть безоплатні заходи. Про це повідомили у пресслужбі Полтавської міської ради. Як і минулого року, значна кількість відвідувачів – ВПО. Обов’язковою передумовою для всіх вуличних екскурсій є попередня реєстрація учасників та для ВПО – наявність відповідного документа (довідка). Протягом травня безкоштовні екскурсії уже відбулися: «Облога фортеці Полтава» (ДІКЗ «Поле Полтавської битви») та «Полтава очима класика: прогулянка містом» (Літературно-меморіальний музей Панаса Мирного).
– Окрім експозиційного простору п’яти комунальних музеїв Полтави, музейниками міста підготовлені сюжетно-тематичні екскурсії просто неба: територією мальовничих літературних садиб та історичною частиною населеного місця, – повідомили у пресслужбі Полтавської міської ради.
Для переселенців у Полтаві діють безкоштовні курси української мови
У гуртожитку Полтавської академії неперервної освіти імені М.В. Остроградського із перших днів війни проживають близько 100 переселенців із різних областей України. Для охочих проводять курси української мови. Директор Полтавської академії неперервної освіти імені М.В. Остроградського Віталій Зелюк розповів про ідею створення програми.
– Буквально з перших днів повномасштабного вторгнення, розуміючи, що мова – цементуючий розчин, який об’єднує народ, ми змоделювали ці курси. Бо люди приїхали переважно російськомовні, – розповів Віталій Зелюк.
Крім української мови, внутрішньо переміщені особи вивчали історію області, культуру.
Програма розрахована на 30 годин. До курсів зможуть долучатися переселенці й полтавці. Заняття планують проводити постійно, в онлайн-форматі.
Загалом подібні навчання організовують у Полтаві з початку повномасштабної війни. Зокрема, заняття для всіх охочих влаштовують щотижня у місцевій бібліотеці для юнацтва. На них, зокрема, спілкуються рідною мовою та обговорюють літературу. Також періодично проводять заняття у місцевих торговельно-розважальних центрах.
Авторка: Надія Кучер