
Термін «грінвошинг» позначає форму маркетингу, в якій зроблено акцент на екологічність товару. Найчастіше його використовують недобросовісні виробники для створення eco-friendly іміджу бренду.
Розглянемо «грінвошинг» на прикладі молочної продукції «Галичина», яка розливається в пляшки виготовленні з білого непрозорого пластику PET, який практично не приймається і мало рентабельно переробляється .
Виробник позначає на етикетці наступні маркування: Сортуй правильно!:

Слоган екологічності:

а саме вираз: “На Галичині ми цінуємо традиції та бережемо чистоту, що дарує карпатська природа…”
На перший погляд все вірно: виробник закликає до сортування та відповідно позначає маркування з якого пластику (три вида: PET, PP, HDPE). Та з їхнього слогану можна зробити висновки про дотримання екологічних традицій компанії «Галичина». Але насправді це не зовсім так. А, я вважаю, демонструє позицію власників компанії до проблеми жахливого забруднення довкілля України, в тому числі і Карпат, пластиком від їхньої продукції.
Відповідний пластик використовують наступні компанії або бренди: ПРОТОКВАШИНО, МОЛОКІЯ, ФЕРМА, Яготинське, СЛОВ’ЯНОЧКА, DANONE (АКТИВІА), ЖИВИНКА, Своя лінія.
Є велика проблема – пластикові пляшки з білого не прозорого PET надзвичайно складно їх здати на повторну переробку, практично не можливо. На сьогодні мені відомо про двох підприємств в Київській обл. по переробці білих непрозорих PET пляшок. Одне з них переробляють на флекс, який потім експортують в Німеччину для виготовлення текстильних автодеталей. Збір та переробка такого пластику є більш приватні та локальні ініціативи, ніж системний механізм вирішення проблеми забрудненості довкілля білими PET пляшками з під молочної продукції.
Невеликий попит, низька вартість на білий флекс та складності переробки із-за залишків молочної продукції, основні причини відсутності зацікавленості для бізнесу в заготівлі відповідної вторсировини.
Впевнений, що керівництву компанії «Галичина» та її технологам, також іншим компаніям, що випускають свою продукцію в білому PET, чудово відома інформація про серйозну проблеми відсутності збору та переробки білого PET в цілому по Україні.
Білим PET стає у результаті додавання Двоокису титану(метал). Отримують цей фарбник неекологічним хлоридним або сульфатним способом.
Основна причина використання білого PET виробниками продуктів харчування, тому що він значно дешевше коштує, а для виробництва HDPE упаковки потрібно дуже дороге обладнання. Тобто виробники — зменшують власні витрати за рахунок забруднення довкілля відходами неліквідним пакуванням. Зокрема в Євросоюзі так робити заборонено — контролюючі органи та закони зобов’язують виробника збирати свою тару і переробляти. І якщо цього не відбувається, компанія сплачує високі штрафи. Їй просто невигідно користуватися тарою, яка не цікавить переробника. І виробники обирають більш сталі варіанти, наприклад використання скляної, пластикової HDPI тари або той же самий прозорий PET, який є одним із самим ліквідним видом вторсировини.
В нашій країні такого немає, тому виробники почуваються вільно — виробляють PET упаковку жовтого, зеленого, синього чи чорного кольору, яку теж не можна здати на переробку. І не несуть за це ніякої відповідальності. Тому нам вкрай потрібна реформа в сфері відходів.
В першу чергу це прийняття законопроекту 2207-1д. Який передбачає введення в дію принципу Розширеної Відповідальності Виробника. Якщо коротко, то він полягає у тому, що виробники відповідають за свою продукцію (наприклад тара, електронна побутова та офісна техніка тощо) навіть після того як продукція була використана, відслужила свій термін, стала непотрібною споживачеві, тощо. Більш детальніше описано в роз’ясненні Мінрегіону від 07.11.2019 року, Про розширену відповідальність виробника товарної продукції у поводженні з побутовими відходами.
Прийняття законопроекту 2207-1д відкладається вже як другий рік. Це на мою думку є свідоме саботування початку сміттєвої реформи, а саме перешкоджанню або затягуванні у прийнятті відповідного закону. Вважаю, що виробникам немає бажання додатково витрачати фонди, ще на створення механізму збору та переробки власної тари.
Біла PET пляшка приваблює виробників тим, що Двоокис титану не тільки забарвлює, а й виконує захист полімеру від впливу ультрафіолету, термін зберігання стає довшим, у непрозорій пляшці кисломолочна продукція виглядає однорідною.
Двоокис титану забезпечує високу покриваність і насиченість кольору. Деякі типи містять в якості наповнювача невелику кількість карбонату кальцію (крейда), який забезпечує економічність. Фарбник є хімічно інертним, не розчиняється у полімерах.
Але соціальна відповідальність таких компаній перед суспільством опиняється під великим питанням. Бо вони свідомо продукують сміття, яке не можна переробити, натомість упаковка потрапить на звалище.
Що робити сьогодні?
По-перше, дивіться уважно — в який полімер упаковані продукти, наприклад неліквідний пластик -білий PET, корекси з полівінілхлорід PVC-3, Або ліквідний, тобто повторно переробний, це прозорий PET-1 та пластик HDPE-2 . Та ігнорувати продукцію в не перобній тарі!
По-друге, можливими способами здавати на повторну переробку ліквідну тару

До речі, відрізнити білу PET пляшку від білої HDPE пляшки достатньо просто. На денці HDPE пляшки є коса стрічка і цифра 2 у трикутничку, а на PET пляшці — кулька і цифра 1 у трикутничку!
Найкраще це скляна тара, яка повторно збирається та використовується або переробляється. Недарма ж скляна тара використовується, як тара дитячого харчування.
По-третє, вимагати можливими способами на депутатів відповідних рівнів, чиновників, виробників тощо в прийнятті відповідних законів, на сьогодні це законопроект 2207-1д.