
Верховна Рада України зареєструвала законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання застосування екологічних маркувань і декларацій». Якщо документ приймуть, псевдоекологічну продукцію вилучатимуть з продажів.
Проєкт закону про екомаркування спрямований на підтримку сталого розвитку в Україні ринку продукції, яка вже відповідає добровільним екологічним стандартам. А також щоб виробники такої продукції були захищені від недобросовісних конкурентів, мали довіру в споживачів і можливість отримання державної підтримки.
Що пропонує законопроєкт
Заборону наносити на етикетку продукції або паковання, у документації на продукцію (товари, послуги), технічних бюлетенях, рекламних та інших матеріалах:
1) екологічне марковання за відсутності сертифікату, що засвідчує відповідність продукції (товару, послуги) вимогам екологічних критеріїв, виданого органом з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації відповідно законодавству, – зокрема будь-які позначення та написи «екологічний», «екологічно дружній», «дружній до довкілля» та будь-яких однокореневих та/або похідних слів з префіксами «еко-» тощо будь-якими мовами відносно товарів чи послуг за відсутності сертифікату відповідності є обманом покупця, користувача або замовника.
2) нечітке або неправдиве екологічне марковання;
3) екологічне марковання, яке можна неправильно зрозуміти.
Нагадаємо, нещодавно популярного українського виробника молочних продуктів «Галичина» звинувачували у грінвошингу – у використанні екологічних слоганів на пакуванні своєї продукції з білого непрозорого пластику PET, який практично не піддається переробленню. У компанії надали свої пояснення.
Автор: Оксана Моргун