
Фото: скріншот з відео «Кременчуцький Телеграф»
Через тиждень після публікації МедіаДоказу та розголосу у соцмережах про укладення низки договорів на придбання ноутбуків та іншої техніки з переплатою, міський голова Кременчука Віталій Малецький заявив про технічну помилку та розірвання договору. МедіаДоказ проаналізував оприлюднену ним документацію і виявили інші цікаві зв’язки.
Контекст
9 серпня виконавчий комітет Кременчуцької міської ради розмістив у системі Prozorro низку оголошень, придбавши техніку з приміткою «Українська визвольна війна». Усі зазначені закупівлі провели без електронної системи, уклавши угоди напряму. МедіаДоказ порівняв ціни на закуплену техніку із ринковими, і виявив – по деяких позиціях вони суттєво завищені.
Найбільшою була переплата на ноутбуках. Виконком замовив 15 ноутбуків Dream Machines RG3060-15 (RG3060-15UA38) по 99 072 гривні кожен. Загальна вартість угоди – 1 486 080 грн. А ціни на такі ноутбуки в мережі стартують від 63 тис. грн. Тобто потенційна переплата з кожного ноутбука – щонайменше 30 тис. грн (від 450 тисяч по усій угоді загалом).
Цю інформацію «підхопили» соціальні мережі, особливо телеграм-канали. І от 16 серпня міський голова Віталій Малецький опублікував «спростування фейкової новини про переплату» і повідомив, що у ситуації із ноутбуками було допущено помилку.

Після підписання договору на придбання нової партії ноутбуків, ми виявили невідповідності в первинних документах: постачальник ТОВ «АКТИВБУД-М» допустив арифметичні помилки. Договір з цим постачальником було відразу розірвано. Це підтверджується листами від 11 та 14 серпня. (документи додаються). Таким чином, жодних переплат не було, як і самої закупівлі ноутбуків за завищеними цінами», – йшлося у повідомленні мера на його офіційній сторінці у Facebook.
Дійсно, 16 серпня (за десять хвилин до публікації допису мера) на сторінці про закупівлю ноутбуків у Prozorro були опубліковані дві додаткові угоди і повідомлення про розірвання договору, бо постачальник не може виконати його умови та поставити необхідний товар. Але ми вважаємо, оприлюднені документи свідчать швидше про спробу виправити не помилку, а імідж виконкому. І ось чому.
Листи
Для початку, на підтвердження мер опублікував три листи. Примітно, що у них плутанина із номерами: вони усі мають різні дати, але зареєстровані під одним вихідним № 01-28/8719, на № 250 від 11 серпня Віталій Малецкий поставив підпис в той же день, а на № 237 від 11 серпня (який, за логікою, прийшов раніше) – 14 серпня.



За словами Віталія Малецького, як тільки постачальник повідомив про арифметичні помилки, договір з ним було розірвано. Але після першого листа, що нібито прийшов 11 серпня і повідомляв про помилку, договір спочатку не розірвали, а лише скоригували додатковою угодою ціну на частину товару.
Причому зменшили не лише ціну на ноутбуки, а й на іншу техніку, по якій, за нашими обрахунками, ціни теж були завищені. До прикладу, зарядну станцію EcoFlow DELTA Max 1600 виконком спочатку хотів придбати за 68 256 грн, а за додатковою угодою його ціна стала 56 880 грн, EcoFlow DELTA коштував 54 720 грн, нині – 45 600 грн, принтер Canon i-SENSYS MF655Cdw (5158C004) з Wi-Fi коштував 18 432 грн, нині – 15 360 грн тощо. Тобто, якщо б в ціну ноутбука закралась технічна помилка і там просто переплутали 69 і 99 тисяч, то як пояснити зменшення ціни на інші товари?

Після коригування ціна на всю техніку становить 3 млн 784 тис. 278 грн (у вартість товару входять витрати на його доставку). Цю угоду підписано 14 серпня.
Другу додаткову угоду також підписали 14 серпня. В ній зазначено, що сторони погодились зменшити суму договору на 3 млн 7 тисяч 144 гривні у зв’язку з відсутністю у постачальника можливості поставити обумовлений товар (фактично мова йде про розірвання).

Судячи з ціни на всю техніку та суму зменшення договору, мерія все ж купила техніку на 777 134 грн. Згідно з даними єдиного вебпорталу використання публічних коштів, 10 серпня «Активбуд М» двома транзакціями сплатили 914 225 грн.

У першому листі повідомлялося, що різницю у 137 090 повернуть на рахунок виконкому, але поки що таку транзакцію через e-spending не провели.

Прикметно, що, судячи з листів, на всю техніку був один договір (№ 348 від 03.08.23 р.), а от у системі Prozorro оголошення публікували по кожній окремій позиції. Зазвичай так роблять, щоб розбити державне замовлення на допорогові суми і не проводити конкурентні торги, що потенційно несе ризики закупівлі за завищеними цінами.
Впродовж 16-17 серпня в кожне з цих оголошень вносили зміни: на одні товари зменшили ціну, на інші – відмовились від закупівлі.

Ну і варто додати, що хоча помилку помітили 11 серпня, а додаткові угоди підписали 14-го, усю цю інформацію чомусь не оприлюднювали доти, доки розголос не пішов по всій країні. І доки, що більш вірогідно, тією інформацією не зацікавились правоохоронці (як нам відомо).
Підрядник
Ми вже розповідали, що ТОВ «Активбуд-М» зареєстрували у червні 2022 року у Кременчуці. Керівником фірми є Олександр Філіппов, а власниками та засновниками – Наталія Хоменко та Наталія Литвиненко. Основний вид діяльності – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
За адресою реєстрації фірми у Кременчуці (вул. Квітки Цісик, б. 40) розташований магазин «Будівельник» (серед містян ще поширена назва «Стєкляшка»). Ймовірно тому, вже через два місяці після реєстрації, «Активбуд-М» почав отримувати державні замовлення на постачання фарб, господарських товарів та будівельних матеріалів місцевим комунальним та державним підприємствам.
Фірма спочатку активно постачала лопати, робочі рукавиці та електронні інструменти, а нині переключилася на ноутбуки, зарядні станції і навіть оптичні та тепловізорні приціли.

Згідно з даними порталу Clarity Project, за рік існування «Активбуд-М» отримав 87 державних замовлень на суму 17,76 млн грн. При цьому лише 4 тендери із 106, в яких брала участь компанія, визнано конкурентними. Найбільше договорів фірма підписала із кременчуцьким виконкомом – 28 – на 22,4 млн грн.

В деяких Telegram-каналах магазин «Будівельник» пов’язали із чинним депутатом Кременчуцької міської ради від партії «Батьківщина» Олександром Яциною. Спочатку ми не знайшли про це даних в аналітичних системах, але після спроби пошукати за старою назвою вулиці (Льва Толстого), дійсно знайшли зв’язок.

За цією адресою зареєстровано мале підприємство «Інтер’єр». З 2018 року його власником є Олександр Яцина. Директор фірми також депутат міськради – Костянтин Брижаха (балотувався від «ОПЗЖ»). Він теж керує компанією з 2018 року.
Рахунок на оплату
Четвертий документ, який опублікував у своєму дописі Віталій Малецький – це рахунок на оплату. Цією платіжкою мер підтверджував, що виконком вже закупляв ноутбуки Dream Machines для військових і що ціна була не 99, а 69 тисяч. Але.

Ми виявили, що зазначений у рахунку ФОП Сиротенко Лідія Петрівна має зв’язок із магазином «Будівельник» і депутатом Яциною. Крім того, приватна підприємниця, що постачала ноутбуки для військових за ринковими цінами, не мала б цього робити. Чому? Бо немає відповідного КВЕДу.
Основний вид діяльності – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Крім того, вона надає в оренду й експлуатацію власне чи орендоване нерухоме майно, займається оптовою торгівлею меблями, килимами й освітлювальним приладдям, оптовою торгівлею сільськогосподарськими машинами й устаткуванням, а також оптовою торгівлею товарами господарського призначення (мається на увазі вироби з деревини, шкіри, дитячі іграшки, велосипеди, спортивні товари, музичні інструменти та шкільно-письмові приналежності).

Що з цього відноситься до ноутбуків, планшетів, пропелерів для дронів та іншої техніки, яку підприємниця постачала виконкому, – складно сказати.
Сиротенко Лідії Петрівні 69 років, ФОП вона зареєструвала 3 місяці тому (27 квітня). А перше державне замовлення отримала вже 11 травня. З того часу вона взяла участь у 74 тендерах, в усіх була переможцем, усі проведені без торгів. З нею підписали 74 договори на 3,35 млн грн.

Найбільше угод – 61 – отримала від кременчуцького виконкому. Їхня загальна сума – 3,22 млн грн. Ми вже писали про потенційні переплати за окремими угодами на військове обладнання.
Але не всі угоди між виконком та підприємницею потрапили до Prozorro. Згідно з даними e-spending, виконком зробив 9 проплат, загальна сума яких перевищує 6 млн гривень. Найбільш вартісні платіжки – на ноутбуки, планшети, акумулятори та пульти для дронів.

До усього, Лідія Сиротенко володіє земельною ділянкою, за кадастровим номером якої відомо, що це ділянка у Кременчуці, яка використовується для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Її адреса вже лунала кілька разів у цьому матеріалі – м. Кременчук, провулок Л. Толстого (нині Квітки Цісик), 40.

Ну і хоча на час дії воєнного стану декларації посадовців закриті, на порталі аналітичної системи Youcontrol збереглися дані, що Лідія Сиротенко пов’язана із суб’єктом декларування. У 2019 та 2020 роках вона фігурувала у декларації депутата Олександра Яцини, з яким мала спільне майно.