
У Полтаві 8 березня вже втретє відбудеться Марш жінок. Захід розпочнеться о 12.00 від Корпусного парку до «Білої Альтанки».
– Цього року ми доєднуємося до Маршів жінок, до жінок та жіночих організацій по всій країні та вимагаємо ратифікації «Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами», петиція на підтримку якої другий рік поспіль набирає необхідні 25 тисяч голосів, – зазначають в анонсі події організаторки Маршу.
Конвенція (також відома як «Стамбульська конвенція») – це міжнародний договір, ще у 2011 році підписаний Україною, покладає на державу низку важливих зобов’язань — щодо криміналізації всіх форм насильства над жінками та домашнього насильства, покарання кривдників, захисту постраждалих, розширення можливостей правоохоронних органів реагувати на різні форми насильства та проведення комплексних заходів з освіти щодо викорінення гендерно-обумовленого насильства. Україна, вже зробила важливі кроки у сфері криміналізації домашнього насильства, однак ухвалення законодавчих актів до кінця не вирішило основної проблеми — поширених проявів насильства щодо жінок та дітей і в багатьох випадках – слабкості чи навіть бездіяльності поліції та судів у вирішенні цієї проблеми.
– Ми також визнаємо, що на тлі рівності де-юре, дівчата та жінки України досі стикаються з гендерними стереотипами та упередженнями, з обмеженнями кар’єрного зростання та дискримінацією на ринку праці, з більшими ризиками бідності, з виконанням більшої частини хатньої та доглядової праці, з сексуальними домаганнями. Ми також хочемо привернути увагу до того, що у нашому місті та області досі поширені публічні прояви сексизму відносно жінок та публічно засудити ці прояви. Ось лише кілька актуальних прикладів:
у школах міста намагаються впровадити факультативний курс «Основи сім’ї», який містить чимало стереотипних та потенційно шкідливих для дівчат та жінок висловлювань, на кшталт осуду контрацепції та упереджень щодо дітей, які виховуються у «неповних» сім’ях. Публічні діячі міста досі дозволяють собі принизливі висловлювання та коментарі щодо жінок, – зазначають організаторки.
Наголошують, Марш жінок не єдина ініціатива, спрямована на позитивні зміни.
– Жінки та чоловіки міста та області солідаризуються у своїй діяльності та чимало роблять для цього. Зокрема, у 2021 році створено депутатські групи «За рівні можливості» у міській та обласній радах, за їх ініціативи прийнято кодекс депутатської етики у Полтавській міській раді з включенням питань недопущення дискримінаційних висловлювань; прийнято рішення про приєднання Полтавської громади до Європейської хартії рівності чоловіків та жінок; депутатками міської ради організовано інспекції шкільних та громадських вбиралень; протягом року здійснювався моніторинг якості дитячого харчування в школах; продовжує активно працювати притулок для жінок, які постраждали від домашнього насильства;
діють громадські проекти для запобігання та протидії домашньому насильству;
організовано фотовиставки на тему протидії домашньому насильству та сексуальним домаганням; полтавські медіа-ресурси регулярно висвітлюють гендерні питання та тему прав жінок; на громадських засадах працювала позаштатна радниця голови Полтавської обласної державної адміністрації з гендерних питань, – йдеться у повідомленні.
Читайте: «Ми є, але нас не видно»: як це – бути соло-мамою. Нотатки з ефіру полтавських експерток
Автор: Надія Кучер