Skip to content
Фундамент

Фундамент

медіа рішень

  • Війна
  • Влада
  • Рішення
  • Бізнес
  • Здоров’я
  • Агрофундамент
  • Екофундамент
  • СПЕЦПРОЄКТ
    • У селі
    • Це з музею, дивись!
    • Версія «Фундаменту»
  • Екофундамент
  • Стиль і дозвілля

У Полтаві створили путівник про старі дерева: чому це важливо

03.01.2022 о 18:21

Пізнавальна покатенька «ФОТОКВЕСТ: Весняне пробудження природи».

У Полтаві видали туристичний путівник «Вікові та меморіальні дерева Полтавщини». Активісти із ГО «ВелоПолтава» організували та реалізували експедицію районами області, за підсумками розвідок видали брошуру.

Фото зі сторінки Юрія Репала у соціальній мережі Фейсбук

У довіднику є інформація про 117 вікових та меморіальних дерев Полтавської області, розповів Юрій Репало, представник ГО «ВелоПолтава», ініціатор дослідження. Велосипедисти об’їздили практично всю область.

Велоекспедиція «У пошуках вікових дубів»

Ідея створити облік старовинних дерев виникла під час підготовок до тематичних велопокатеньок , велопоходів, за словами Юрія Репала, а також в процесі участі щорічному фотоконкурсі «Вікі любить Землю» накопичувалася база даних про дуби.

Велоекспедиція «У пошуках вікових дубів»

У туристичному довіднику є перелік вікових і меморіальних дерев Полтавщини та вказано їхнє місцезнаходження, результати обміру стовбура та природоохоронний статус. Вони, як частина природно-культурної спадщини, потребують детального наукового вивчення, переконані велоактивісти. У свою чергу, це створить можливість для введення їх у мережу туристичних маршрутів краєзнавчого характеру та зумовить збереження й охорону.

Велоекспедиція «У пошуках вікових дубів»

Чому облік дерев – важливий

Довідник ілюстрований фотографіями. Його матеріали допоможуть мешканцям Полтавщини та інших регіонів України розпізнавати світ живої природи Полтавського краю.

Список розпочинається з найдавніших дерев, виходячи з обхвату їхнього стовбура на висоті 130 см від рівня землі. Продовжується список за розташуванням у відповідних районах області: Полтавському, Кременчуцькому, Лубенському, Миргородському.

Велоекспедиція «У пошуках вікових дубів»

Вікові дерева є живими свідками різних історичних подій. Вони нерідко пов’язані з багатьма історичними постатями, народними переказами, легендами та спогадами. Вони мають символічну і естетичну цінність, викликають почуття захоплення і творчого натхнення, вражають своєю міцністю та життєздатністю, пов’язують минуле з майбутнім через сучасне.

ВелоПВД «Від парку до парку»

Дерева, що названі на честь якоїсь відомої події або особи (історичної чи за легендою) нерідко вшановуються серед місцевого населення. Зберігся звичай садити дубок біля садиби, коли в сім’ї народжувався хлопчик. Українці саджали дуби на могилах тих, хто загинув геройською смертю або ж у пам’ять про померлих чоловіків – старійшин роду, мудреців народу, видатних суспільно-політичних діячів та полководців.
Також відомі: дуб Ревуцького в лісі між селами Каплинці та Замостище; дуб Шморгалівський у Котельві; дуб Шуберта та дуб Теслюка в Полтаві; дуби Руденка у дворику краєзнавчого музею; Шевченківські дубки в Козубівці; дуб Примирення в Диканьці; кизил на садибі Мясоєдова та в Короленківському саду; горіх Короленка; дуб Засядька в Лютеньці та інші.

Дерева-старожили мають неоціненну екологічну, історичну, меморіальну, естетичну цінність. У нинішніх умовах суспільство має великий запит на пізнавальні туристичні маршрути. Тож актуальним буде створення краєзнавчих маршрутів з включенням інформації та відвідуванням місць зростання визначних дерев.

Усі вікові дерева – цінні природні пам’ятки, адже кожне таке дерево є свідком минулого, реліктом колишнього ландшафту. На визнання статусу ботанічних пам’яток місцевого значення підпадають й інші визначні дерева. Вони можуть не мати солідного віку і не потрапляти під категорію вікових і тим більше стародавніх дерев. Проте вони можуть мати величезне меморіальне значення, велику естетичну цінність, пізнавальну або наукову цінність, а також бути деревами-символами, що пов’язані з найважливішими історичними подіями чи легендами. Зазвичай культурна цінність їх настільки велика, що вони потребують особливої турботи й уваги, незалежно від того, чи живі вони, чи «згасають» або ж цілком мертві.

Багатовікові дерева треба розглядати як об’єкти природної та історико-культурної спадщини; як джерело для отримання елітного насіння; як місце духовного збагачення, природоохоронного і патріотичного виховання; як домівку для тварин (кажанів, птахів, комах тощо).

Туристичний путівник «Вікові та меморіальні дерева Полтавщини» видали у рамках реалізації проєкту ГО «ВелоПолтава», за фінансової підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА. Окрім паперової, є електронна версія про вікові та меморіальні дерева. Додатково створили електронний перелік вікових дерев, які були обстежені ГО «ВелоПолтава» (понад 900 записів). Окрім цього, працює інтерактивна карта «Вікові та меморіальні дерева Полтавщини».

У січні планують провести «круглий стіл» щодо обліку, зберігання, проблем збереження природного фонду. Також у планах – готувати клопотання для заповідання визначних дерев.

За інформацією ГО «ВелоПолтава» підготувала Надія Кучер. Фото надані ГО «ВелоПолтава»

Tags: екологія туризм

Continue Reading

Previous: Зміна клімату найсильніше вплине на економіку Полтавщини та ще чотирьох областей
Next: Державна стратегія управління лісами: що це та як працюватиме

Читайте ще

Як працюватиме екобус в Полтаві у лютому: графік
  • Екофундамент

Як працюватиме екобус в Полтаві у лютому: графік

27.01.2023 о 7:35
Парк «Пирятинський» першим в Україні розробив менеджмент-план на Смарагдову мережу
  • Екофундамент

Парк «Пирятинський» першим в Україні розробив менеджмент-план на Смарагдову мережу

20.01.2023 о 8:41
Контейнери для сміття в кожен двір: як на Полтавщині вирішують проблему побутових відходів 
  • Екофундамент

Контейнери для сміття в кожен двір: як на Полтавщині вирішують проблему побутових відходів 

14.01.2023 о 9:32

Онлайн-медіа «Фундамент»
Лютий 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
« Січ    

«Фундамент» – перше у Полтавській області медіа рішень

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok

Про нас Редакційна політика Контакти Реклама

©2021 «fundament.media» (Фундамент медіа рішень) - перше у Полтавській області медіа рішень. Сайт медіа заснований і є власністю ГО Фундамент медіа рішень. Усі права захищені!

При використанні матеріалів інтернет-видання «Фундамент» на інших сайтах обов’язкове гіперпосилання на сайт fundament.media, не закрите для індексації пошуковими системами. Матеріали з позначкою «Реклама» виходять на комерційних засадах. Редакція не несе відповідальності за інформацію, надану рекламодавцем. Блоги є позицією авторів/авторок та не обов’язково відображають позицію редакції.

  • Редакційна політика
  • Контакти
  • Реклама
  • Про нас
©2021 fundament.media
Go to mobile version