
Допомагаю нині підліткам зрозуміти свої таланти та обрати першу професію. Як в груповій роботі, так і в індивідуальних консультаціях. Час від часу приходять також батьки старшокласників за порадою, як впоратися з підлітковою кризою, як мотивувати дітей вчитися, як зробити так, щоб дитина чула та слухала.
Найчастіше батькам хочеться мати зручну, слухняну дитину. І вони насправді не розуміють, де подівся їх хлопчик-відмінник чи дівчинка-сама скромність. Коли діти починають встановлювати і відстоювати (і, найчастіше, в агресивній формі) свої власні кордони, батьки теж реагують агресією. Заборонами. Криком. Обмеженням свободи. Конфлікт переростає в страшні фрази: «Я тебе ненавиджу», «Мені немає про що з нею (мамою) говорити».
Як прожити цей період і не загрузнути в травмах і конфлікті?
- Через вибудовування довіри
- Через любов безумовну (дитина має знати, що любов батьків до неї – базова складова, що є за умовчуванням завжди)
- Через час разом, спілкування, вміння слухати та чути
- Через захист
Не читайте нотації. Уникайте повчаючуго, «вчительського» тону. Відмовтесь від покарань (можуть бути обмеження, але за умови, що ви чітко проговорили в чому суть неправильності вчинку). Не чіпляйтеся з порадами тоді, коли у вас їх не просять. Не переходьте на особистості (обговорюйте суто поганий вчинок, а не зводьте до того, що «погана» дитина).
8 ОСОБЛИВОСТЕЙ ПІДЛІТКІВ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗНАТИ КОЖНОМУ ДОРОСЛОМУ
- Увага підлітка тримається у середньому 10-15 хвилин.
- Діти завжди перевірять межі дорослого, для них межі – індикатор дорослості, а отже, і безпеки.
- Найважче і найстрашніше для підлітка – це монотонність, тобто, нецікава та одноманітна робота.
- Правило «відстроченого доручення» – не вимагати виконання тут і зараз, необхідно обговорити, коли підліток може виконати доручення. Так діти вчаться поваги і відчувають, що їх поважають теж. І є простір для власної свободи і вибору.
- Підлітки мають вибіркову увагу, вона спрямована лише на те, що їм цікаво. Увагою дітей молодшого віку можна керувати.
- Для підлітка знущання робити щось напоказ (наприклад, відтискатися перед усім класом)
- Особливістю періоду є «підліткова лінь», коли дитина відчуває нездужання, скаржиться на самопочуття тощо і «забиває» на свої обов’язки.
- Підліток болісно реагує на фальш, награність, «маски» інших людей, хоча нерідко сам так чинить.